CodeAcross Hrvatska 2015

CodeAcross je vikend građanskih inovacija koje se od 20. do 22. veljače događa istovremeno u mnogo gradova diljem svijeta. Taj vikend je također i internacionalni Dan otvorenih podataka! Tematika CodeAcross 2015 su principi vlasti za 21. stoljeće.

Pridruži nam se u Zagrebu 20. i 21. veljače.

« Prethodni Sljedeći »

Inspiracija

Panel - okrugli stol

u petak

9:30 h | 20. veljače

Srce, Josipa Marohnića 5, 10000 Zagreb

Srce nam je ljubazno dao na korištenje svoje prostorije za ovaj volonterski događaj.

Sudjelovanje

Hackathon

u subotu

10:00 h | 21. veljače

Srce, Josipa Marohnića 5, 10000 Zagreb

Pridružite nam se u hakaton radionici "civilnih hakiranja" i pokažite što možete učiniti svojiom talentom za bolji grad.

Petak, 20. veljače

Otvorenost vlasti i javnih podataka kao jačanja transparentnosti put su prema dobroj vladavini, a slobodan pristup podacima u novoj digitalnoj eri lakše je i jeftinije omogućiti više nego ikada prije, kroz različite online platforme i aplikacije koje građanima pružaju mogućnost za komentiranje i dijeljenje informacija o podacima tijela javnih vlasti i načinima njihovog korištenja.

Twitaj s hashtagom #CodeAcrossHR i gledaj WallOfTweets.
Twitaj s hashtagom #OpenDataPrioritet i predloži setove podataka koje želiš na data.gov.hr.

Pozvali smo Hrvatske stručnjake da govore na CodeAcrossu!

Panel - okrugli stol

Anamarija Musa

  • Povjerenik za informiranje

Igor Vidačak

  • Ravnatelj
  • Ured za udruge Vlade RH

Eleanor Stewart

  • Head of Transparency
  • FCO, UK

Marinko Brkić-Tot

  • Founder & CEO
  • 5W, the5w.org

Tomislav Vračić

  • Načelnik sektora za infrastrukturu
  • Ministarstvo uprave RH

Moderira

Mia Biberović

  • Izvršna urednica
  • Netokracija
Pogledaj cijeli raspored »

Predavanja i radionice

Iskustvo Velike Britanije u području otvorenih podataka

  • Eleanor Stewart
  • Head of Transparency
  • FCO, UK

Open source u lokalnoj samoupravi

  • Milan Rajačić
  • Tajnik
  • Hrvatska udruga Linux korisnika (HULK)

Središnji katalog službenih dokumenata Republike Hrvatske

  • Renata Pekorari
  • dr. sc. Tamara Horvat
  • Digitalni informacijsko-dokumentacijski ured

Pravo na pristup informacijama

  • Anamarija Musa
  • Povjerenik za informiranje

Open Data Factory

  • Ratko Mutavdžić
  • Projektura
Pogledaj raspored »

Subota, 20. veljače

Na jednodnevnom hackathonu okupit će se ljudi raznih vještina (informatičari, hackeri, developeri, aktivisti) i raditi na rješavanju izazova i aplikacija.

Pogledaj hackathon izazove »

Sponzori

Zahvaljujemo našim sponzorima na podršci ovog volonterskog događaja.

Code for America brigade Styria Digital
Srce, Sveučilišni računski centar infogr.am
Otvoreni sustavi HrOpen Netokracija
Projektura

Hackathon izazovi

Subota, 21. veljače - Na hakatonu održavamo tehničke civilne izazove s naglaskom na povezivanje timova koji mogu riješiti probleme. Niže su neke ideje na kojima radimo. Do natjecanja mogu se pojaviti i nove ideje - pozivamo i tebe da predstaviš svoje projektne ideje na stranici civilnih projekata.
Više informacija »

Otvoreni formati javnih registara

placeholder

Radi zajedno s gradom ili lobiraj za otvorene podatke o javnim registrima te za otvoreni pristup i otvorene formate, npr XML registar javne nabave. Slika W3.org

Otvoreni incidenti

placeholder

Radi s policijom i novinarima i pomozi da se podaci o kriminalu jednostavnije pronađu.

Otvoreni proračuni

placeholder

Osmisli plan kako uključiti građane u Otvoreni proračun. Smisli novo sučelje za Otvoreni proračun ili postojeći otvoreni kod i lobiraj da i drugi gradovi otvore svoje proračunske podatke na isti način.

Otvorena imovina

placeholder

Radi s gradom i županijom da objave otvorene podatke o imovini tvoga grada. Sagradi internetsku aplikaciju za otvorenu evidenciju gradske ili državne imovine poput Edifice ili smisli novo sučelje za podatke Otvorene imovine.

Web app za aktivnu participaciju

placeholder

Osmisli i sagradi aplikaciju putem koje građani mogu dati svoje mišljenje.

Otvorena sanitarna inspekcija

placeholder

Pomozi građanima da lakše dođu do podataka javne sanitarne inspekcije.

Knjižnica kao platforma

placeholder

Potakni uporabu otvorenog koda u knjižnicama. Smisli kreativnu primjenu aplikacije otvorenog koda u knjižnicama. Pogledaj Centar za otvoreni kod Nacionalne sveučilišne knjižnice.

Otvoreni standardi u prijevozu

placeholder

Radi s javnim gradskim prijevozom ili lobiraj za otvaranje podataka o prijevozu korištenjem otvorenih normi. Osmisli i sagradi aplikaciju za unapređenje javnog prometa poput HRTb.us. Koristi prometne informacije i javne podatke za poboljšanje urbanističkog planiranja.

Aktivnosti

Subota, 21. veljače - Osim developerskih izazova, na hakatonu održavamo izazove za open data entuzijaste, aktiviste i sve one koji žele pomoći svojoj zajednici. Niže su neke od ideja na kojima radimo. Ili možeš pogledati naše postojeće projektne ideje na stranici civilnih projekata. Ukoliko nemaš svoje računalo, nema brige jer su u Srcu za ne-programerske izazove osigurali stolna računala.

placeholder

Proračun Edit-a-thon

Iskoristi svoje vještine i provedi vrijeme u pretvorbi iz neprilagođenog formata u strojno čitljiv oblik. Pronađi i zabilježi nove skupove proračunskih podataka.

Znanje: pisanje, daktilografija, ekonomija

placeholder

Ocjena otvorenosti gradova

Potraži koje informacije javno objavljuje vaš grad a koje ne objavljuje i pridonesi izradi popisa najotvorenijih gradova u Republici Hrvatskoj.

Znanje: osnovna informatička pismenost, internet, www

placeholder

Pravo na pristup informacijama

Upoznaj pravo svakog građana na pristup javnim informacijama, pridruži se grupi i zajedno naučite kako do javnih podataka.

Znanje: nema

placeholder

Karta zelenih otoka

Pomozi u kreiranju karte reciklažnih lokacija u gradu zagrebu, koristi javno dostupne podatke i platforme za vizualizaciju zelenih otoka!

Znanje: html osnove, css osnove, google spreadsheets, github, commit code

placeholder

Turistički vodiči

Pomozi izraditi rute lokalnih umjetnosti, arhitekture i povijesnih znamenitosti. Kreiraj turistički vodič grada u kojem živiš.

Znanje: pisanje, programiranje, dizajn

placeholder

Upitnik o otvorenim podacima

Forkaj "Upitnik o otvorenim podacima za kandidate" koje je napravio Code for Croatia. Pošalji pitanja lokalnim i državnim političarima a zatim objavi rezultate (odgovore).

Znanje: lobiranje, github, pravo, politologija, novinarstvo

placeholder

Page-flow

Deployaj i održavaj Pageflow aplikaciju koja će omogućiti javnim institucijama poput Muzeja suvremene umjetnosti (MSU) da budu pristuni na internetu s umjetničkim kolekcijama.

Znanje: app deployment, ruby, rails

placeholder

Alaveteli

Deployaj i održavaj Alaveteli aplikaciju koja će omogućiti građanima transparentniji pristup informacijama tijela javne kroz javno objavljivanje upita i odgovora javnih tijela.

Po uzoru na WhatDoTheyKnow.com i AskTheEu.org.

Znanje: app deployment, ruby, rails

Što trebaš znati

Što je "civilno hakiranje?"

Nasuprot onom što sada mislite, "civilni hakeri" nisu vrsta hakera kojima je svrha činiti štetu - upravo suprotno. Civilni hakeri su tehnologisti, aktivisti, dizajneri, poduzetnici, inženjeri - svi - koji su voljni surađivati s ostalima u stvaranju, građenju i inovaciji u izazovima njihovog susjedstva, gradova, općina, županija i države.
Natjecanja za aplikacije i druge vrste manifestacija civilnog hakiranja pomažu u podupiranju razvoja velikih (i rastućih) zajednica koje se sada mogu okupiti i bolje surađivati. Rješenja do kojih te skupine dolaze sve su snažnija i mislim da se na njih s pravom gleda kao na dio odgovora na probleme s kojima se vlada suočava pri korištenju tehnologija i u efikasnom obavljanju posla.

Što su principi za vlast 21. stoljeća?

Od raznih opcija koje se iznose u posljednjih nekoliko godina s ciljem poboljšanja načina na koji vlada primjenjuje tehnologiju, smatram da postoje tri osnovne teme koje možemo identificirati:

  • Reforma vladinog procesa nabave (jer se odnosi na akviziciju IT opreme).
  • Izgradnja unutrašnje sposobnosti vlade da bolje upravlja IT projektima (osobito onim većim projektima).
  • Postavljanje API-ja i puštanje otvorenih podataka kako bi se stvorila platforma na kojoj treće strane mogu razvijati nove aplikacije i usluge (“vlada kao platforma”).

Što je Code for Croatia?

Code for Croatia je ekspertna skupina za uključenost građana u lokalne aktivnosti; nacionalna mreža građanski orijentiranih volontera, koji svojim vještinama doprinose u korištenju interneta kao platforme za javne službe, državnu upravu i građanske usluge. Programiraj za Hrvatsku povezuje developere, dizajnere, aktiviste, gradske inicijatore, organizatore i pokretače ideja koji volontiraju u suradnji s gradskim vlastima i gradskim organizacijama da vlasti usvoje otvorene internetske tehnologije.

Tko se treba pridružiti?

Developeri i developerke, koderi i koderice, hakeri i hakerice, dizajneri i dizajnerice, voditelji projekata, djelatnici vladinih tijela, ekonomisti, analitičari, inovatori — svatko sa strašću da učini svoj grad još boljim mjestom.

Što trebam ponijeti na na hackathon?

  • Sebe
  • Laptop ili tablet ili olovku i papir
    (bilo što da ti pomogne da budeš produktivan/na)
  • Entuzijazam!

Što je Partnerstvo za otvorenu vlast?

Partnerstvo za otvorenu vlast (POV) jedinstvena je međunarodna inicijativa koja putem suradnje vlada i civilnog društva promiče reforme u svrhu postizanja otvorenije i odgovornije vlasti. Republika Hrvatska postala je članicom POV-a 2011. godine te je time preuzela obavezu izrade i provedbe dvogodišnjih Akcijskih planova koji podrazumijevaju niz mjera i aktivnosti u području transparentnosti i otvorenosti vlasti. U srpnju 2014. godine usvojen je Akcijski plan za provedbu inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2014. – 2016. Akcijski plan predviđa, uz ponavljanje, nastavak i nadogradnju dosadašnjih napora niz aktivnosti u području otvaranja podatka. Uz objavu portala za baze podataka predviđa se i savjetovanje s javnošću o prioritetima za objavljivanje podatka u redovitim ciklusima od šest mjeseci. Upravo je ova konferencija prilika za raspravu o stanju stvari u području otvorenih podataka, rasprave sa raznim dionicima o koracima u idućih šest mjeseci te prikupljanje mišljenja o tome koje baze podataka bi trebale biti na listi prioriteta za objavljivanje.

Ishodi manifestacije CodeAcross i OpenDataDay

Niže pogledajte rezultate hackathona i galeriju fotografija s CodeAcross i OpenDataDay održanog u Zagrebu 20. i 21. veljače 2015.

Pogledaj ishode hackathona »
...

Organizatori

Programiraj za Hrvatsku Open Zagreb Partnerstvo za otvorenu vlast GONG

Uključi se

Volontiraj

Ponudi nam svoju pomoć u organizaciji događaja.

Pomozi nam volontiranjem na CodeAcross i Open Data Day.

Sponzorsto

Zainteresirani sponzori mogu nam se javiti putem gore navedenog linka.

Dođi na ovaj događaj

Potvrdi dolazak »

Radi na izazovima, dođi vidjeti naše odlične predavače, ili pomozi u našim aktivnostima.

Postoji mnogo načina da sudjeluješ na CodeAcross.

Doniraj

Doniraj »

Pomozi nam napraviti i ovaj CodeAcross nezaboravnim. Sve donacije na žiro-račun krovne udruge HrOpen ići će u svrhe pokrivanja troškova hrane, materijala i nagrada.

Podrži nas i doniraj udruzi HrOpen, neprofitnoj i nevladinoj organizaciji u Republici Hrvatskoj.

Uplatite vaš doprinos na IBAN HR5023600001101557175, u opis plaćanja navedite "CodeAcross". Za izdavanje potvrde o doniranju, kontaktirajte nas na niže navedene podatke.


Kontaktiraj nas

Imaš li još pitanja o događaju ili sponzorstvu?

Piši nam »

Press materijali

Downlodaj CodeAcross materijale: logo i pozivnica.

Download sve »