CodeAcross & OpenDataDay je vikend građanskih inovacija koji se od 4. do 6. ožujka događa istovremeno u mnogo gradova diljem svijeta. Taj vikend, 4. ožujka slavimo također i internacionalni Dan otvorenih podataka!
Pridruži nam se u Zagrebu – 4. - 6. ožujka.
Otvoreni podaci i civilni hakeri - od usamljenih primjera do standarda. Potvrdi dolazak: RSVP.
Pridružite nam se u hackatonu "civilnih hakiranja" i radionici za sve ostale te pokažite što možete učiniti svojiom talentom za bolji grad. Potvrdi dolazak: RSVP.
Radi zajedno s gradom ili lobiraj za otvorene podatke o javnim registrima te za otvoreni pristup i otvorene formate, npr XML registar javne nabave. Slika W3.org
Radi s policijom i novinarima i pomozi da se podaci o kriminalu jednostavnije pronađu.
Osmisli plan kako uključiti građane u Otvoreni proračun. Smisli novo sučelje za Otvoreni proračun ili postojeći otvoreni kod i lobiraj da i drugi gradovi otvore svoje proračunske podatke na isti način.
Radi s gradom i županijom da objave otvorene podatke o imovini tvoga grada. Sagradi internetsku aplikaciju za otvorenu evidenciju gradske ili državne imovine poput Edifice ili smisli novo sučelje za podatke Otvorene imovine.
Osmisli i sagradi aplikaciju putem koje građani mogu dati svoje mišljenje.
Pomozi građanima da lakše dođu do podataka javne sanitarne inspekcije.
Potakni uporabu otvorenog koda u knjižnicama. Smisli kreativnu primjenu aplikacije otvorenog koda u knjižnicama. Pogledaj Centar za otvoreni kod Nacionalne sveučilišne knjižnice.
Radi s javnim gradskim prijevozom ili lobiraj za otvaranje podataka o prijevozu korištenjem otvorenih normi. Osmisli i sagradi aplikaciju za unapređenje javnog prometa poput HRTb.us. Koristi prometne informacije i javne podatke za poboljšanje urbanističkog planiranja.
Iskoristi svoje vještine i provedi vrijeme u pretvorbi iz neprilagođenog formata u strojno čitljiv oblik. Pronađi i zabilježi nove skupove proračunskih podataka.
Znanje: pisanje, daktilografija, ekonomija
Potraži koje informacije javno objavljuje vaš grad a koje ne objavljuje i pridonesi izradi popisa najotvorenijih gradova u Republici Hrvatskoj.
Znanje: osnovna informatička pismenost, internet, www
Upoznaj se o pravu na pristup javnim informacijama, pridruži se grupi i zajedno naučite kako do javnih podataka.
Znanje: nema
Pomozi u kreiranju karte reciklažnih lokacija u gradu zagrebu, koristi javno dostupne podatke i platforme za vizualizaciju zelenih otoka!
Znanje: html osnove, css osnove, google spreadsheets, github, commit code
Pomozi izraditi rute lokalnih umjetnosti, arhitekture i povijesnih znamenitosti. Kreiraj turistički vodič grada u kojem živiš.
Znanje: pisanje, programiranje, dizajn
Forkaj "Upitnik o otvorenim podacima za kandidate" koje je napravio Code for Croatia. Pošalji pitanja lokalnim i državnim političarima a zatim objavi rezultate (odgovore).
Znanje: lobiranje, github, pravo, politologija, novinarstvo
Deployaj i održavaj Pageflow aplikaciju koja će omogućiti javnim institucijama poput Muzeja suvremene umjetnosti (MSU) da budu pristuni na internetu s umjetničkim kolekcijama.
Znanje: app deployment, ruby, rails
Informiraj se o Alaveteli aplikaciji koja omogućuje građanima transparentniji pristup informacijama tijela javne kroz javno objavljivanje upita i odgovora javnih tijela.
Znanje: ubuntu, app deployment, ruby, rails
Nasuprot onom što sada mislite, "civilni hakeri" nisu vrsta hakera kojima je svrha činiti štetu - upravo suprotno. Civilni hakeri su tehnologisti, aktivisti, dizajneri, poduzetnici, inženjeri - svi - koji su voljni surađivati s ostalima u stvaranju, građenju i inovaciji u izazovima njihovog susjedstva, gradova, općina, županija i države.
Natjecanja za aplikacije i druge vrste manifestacija civilnog hakiranja pomažu u podupiranju razvoja velikih (i rastućih) zajednica koje se sada mogu okupiti i bolje surađivati. Rješenja do kojih te skupine dolaze sve su snažnija i mislim da se na njih s pravom gleda kao na dio odgovora na probleme s kojima se vlada suočava pri korištenju tehnologija i u efikasnom obavljanju posla.
Od raznih opcija koje se iznose u posljednjih nekoliko godina s ciljem poboljšanja načina na koji vlada primjenjuje tehnologiju, smatram da postoje tri osnovne teme koje možemo identificirati:
Programiraj za Hrvatsku je HrOpen ekspertna skupina za uključenost građana u lokalne aktivnosti; nacionalna mreža građanski orijentiranih volontera, koji svojim vještinama doprinose u korištenju interneta kao platforme za javne službe, državnu upravu i građanske usluge. Programiraj za Hrvatsku povezuje developere, dizajnere, aktiviste, gradske inicijatore, organizatore i pokretače ideja koji volontiraju u suradnji s gradskim vlastima i gradskim organizacijama da vlasti usvoje otvorene internetske tehnologije.
Developeri i developerke, koderi i koderice, hakeri i hakerice, dizajneri i dizajnerice, voditelji projekata, djelatnici vladinih tijela, ekonomisti, analitičari, inovatori — svatko sa strašću da učini svoj grad još boljim mjestom.
Partnerstvo za otvorenu vlast (POV) jedinstvena je međunarodna inicijativa koja putem suradnje vlada i civilnog društva promiče reforme u svrhu postizanja otvorenije i odgovornije vlasti. Republika Hrvatska postala je članicom POV-a 2011. godine te je time preuzela obavezu izrade i provedbe dvogodišnjih Akcijskih planova koji podrazumijevaju niz mjera i aktivnosti u području transparentnosti i otvorenosti vlasti. U srpnju 2014. godine usvojen je Akcijski plan za provedbu inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2014. – 2016. Akcijski plan predviđa, uz ponavljanje, nastavak i nadogradnju dosadašnjih napora niz aktivnosti u području otvaranja podatka. Uz objavu portala za baze podataka predviđa se i savjetovanje s javnošću o prioritetima za objavljivanje podatka u redovitim ciklusima od šest mjeseci. Upravo je ova konferencija prilika za raspravu o stanju stvari u području otvorenih podataka, rasprave sa raznim dionicima o koracima u idućih šest mjeseci te prikupljanje mišljenja o tome koje baze podataka bi trebale biti na listi prioriteta za objavljivanje.
Ponudi nam svoju pomoć u organizaciji događaja.
Pomozi nam volontiranjem na CodeAcross i OpenDataDay.
Zainteresirani sponzori mogu nam se javiti putem gore navedenog linka.
Radi na izazovima, dođi vidjeti naše odlične predavače, ili pomozi u našim aktivnostima.
Postoji mnogo načina da sudjeluješ na CodeAcross & OpenDataDay.
Pomozi nam napraviti i ovaj događaj nezaboravnim. Sve donacije na žiro-račun krovne udruge HrOpen ići će u svrhe pokrivanja troškova hrane, materijala i nagrada.
Podrži nas i doniraj udruzi HrOpen, neprofitnoj i nevladinoj organizaciji u Republici Hrvatskoj.
Uplatite vaš doprinos na IBAN HR5023600001101557175, u opis plaćanja navedite "CodeAcross & OpenDataDay". Za izdavanje potvrde o doniranju, kontaktirajte nas na niže navedene podatke.